Odluka
VISOKOG PREDSTAVNIKA


Koristeći se ovlaštenjima koja su Visokom predstavniku data u članu V. Aneksa 10. (Sporazum o sprovođenju civilnog dijela Mirovnog ugovora) Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, prema kojem je Visoki predstavnik konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja navedenog Sporazuma o sprovođenju civilnog dijela Mirovnog ugovora; i posebno uzimajući u obzir član II.1. (d) prethodno spomenutog Sporazuma prema kojem Visoki predstavnik “pruža pomoć kada to ocijeni neophodnim, u iznalaženju rješenja za sve probleme koji se jave u vezi sa civilnim sprovođenjem”;

Pozivajući se na stav XI.2 Zaključaka sa Konferencije o sprovođenju mira održane u Bonu 9. i 10. decembra 1997. godine, a na kojoj je Vijeće za sprovođenje mira pozdravilo namjeru Visokog predstavnika da upotrijebi svoj konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja Sporazuma o sprovođenju civilnog dijela Mirovnog ugovora kako bi pomogao u iznalaženju rješenja za probleme, kako je prethodno rečeno, “donošenjem obavezujućih odluka, kada procijeni da je to neophodno” u vezi s određenim pitanjima uključujući (u skladu sa tačkom (c) ovog stava) “mjere u svrhu osiguranja sprovođenja Mirovnog sporazuma na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine i njenih entiteta;
Imajući u vidu komunike Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira usvojenog na sastanku održanom u Briselu 28. februara 2002. godine u kojem se priznaje “značaj osnivanja Visokog sudskog vijeća za Bosnu i Hercegovinu”;
Imajući dalje u vidu komunike Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira usvojenog na sastanku održanom 7. maja 2002. godine u Sarajevu u kojem je navedeno da bi osnivanje jednog Visokog sudskog vijeća “položilo temelje daljoj reformi pravosuđa kao što je reorganizacija sudskog i tužilačkog sistema”;
Podsjećajući da uspostavljanje Tužilaštva Bosne i Hercegovine koje bi sprovodilo istražne radnje i gonilo počinioce krivičnih djela koja spadaju u nadležnost Države Bosne i Hercegovine u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine predstavlja preduslov za uspostavljanje vladavine zakona u Državi Bosni i Hercegovini;
Razmatrajući činjenicu da je u komunikeu izdatom u Sarajevu 31. jula 2002. godine Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira naveo kako Odbor pozdravlja osnivanje Posebnih vijeća i podržava prijedlog Visokog predstavnika da u sastav Suda Bosne i Hercegovine i Tužilaštva Bosne i Hercegovine uključi domaće i međunarodne sudije i tužioce kroz Posebno vijeće /odjel za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju;
Svjestan potrebe sa se nastavi sa reorganizacijom sudskog i tužilačkog sistema i procesom odabira sudija i tužilaca nakon osnivanja Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Federacije Bosne i Hercegovine i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Republike Srpske koji će zajedno činiti međuentitetsku strukturu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća za Bosnu i Hercegovinu;

Na osnovu gore navedenog, donosim slijedeću


ODLUKU

Kojom se donosi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine, koji se ovim prilaže kao sastavni dio ove odluke. Navedeni zakon stupa na snagu kao zakon Bosne i Hercegovine u skladu sa odredbama člana 20. istog, na privremenoj osnovi, sve dok Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji ovaj zakon u odgovarajućem obliku, bez amandmana i bez dodatnih uvjeta.

Ova odluka stupa na snagu odmah i objavljuje se odmah u “Službenom glasniku BiH”, “Službenim novinama Federacije BiH”, “Službenom glasniku Republike Srpske” i “Službenom glasniku Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine”.


ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O VISOKOM SUDSKOM I TUŽILAČKOM VIJEĆU BOSNE I HERCEGOVINE

Preambula

Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, broj 15/02, “Službene novine Federacije BiH”, broj 29/02, “Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 40/02) ( u daljem tekstu : Zakon), ovim se mijenja i dopunjuje:

Član 1.

U članu 5. Zakona riječi: “dvoje sudija” zamjenjuju se riječima “jedan sudija”.
U članu 5., iza riječi: “sve sudije Suda” dodaje se crtica i rečenica: “jedan tužilac iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine, kojeg bira Kolegij tužilaca”.

Član 2.

Član 17. tačka 2. briše se i zamjenjuje novom tačkom 2. koja glasi:

“2. Odabir i imenovanje tužilaca, uključujući glavnog tužioca i zmjenika glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine , kao i tužioca i zamjenika tužioca Tužilaštva Brčko Distrikta”.

U članu 17. tačka 12. iza riječi: “Osnovnog suda Brčko Distrikta i “ dodaju se riječi “tužilaca Tužilaštva Bosne i Hercegovine i”.

U članu 17. tačka 15. iza riječi: “Osnovnog suda Brčko Distrikta i” dodaju se riječi: “Tužilaštva Bosne i Hercegovine i”.

Član 3.

U Poglavlju IV iza riječi: “SUDU BOSNE I HERCEGOVINE”, dodaju se riječi:” TUŽILAŠTVU BOSNE I HERCEGOVINE,”.

Član 4.

U članu 20. iza riječi : “Sudu Bosne i Hercegovine,”, dodaju se riječi: “Tužilaštvu Bosne i Hercegovine,”.

Član 5.

Iza člana 24. dodaje se član 24a. koji glasi:

Član 24a.

Glavni tužilac, zamjenici glavnog tužioca i tužioci Tužilaštva Bosne i Hercegovine

Glavni tužilac i zamjenici glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine moraju imati minimalno deset (10) godina praktičnog iskustva na mjestu sudije, tužioca, zamjenika tužioca, pomoćnika tužioca, advokata ili nekog drugog odgovarajućeg pravnog iskustva nakon položenog pravosudnog ispita, i moraju imati dokazane rukovodne i liderske sposobnosti koje su relavantne za rad ovog tužilaštva. Glavni tužilac i zamjenici glavnog tužioca imenuju se na period od šest (6) godina, nakon čijeg isteka mogu biti ponovo imenovani; međutim prestanak službe može nastupiti u slučaju podnošenja ostavke, navršavanja godina života za obavezan odlazak u penziju, te smjenjivanjem od vršenja službe iz opravdanog razloga.

Tužioc mora imati minimalno pet (pet) godina praktičnog iskustva na mjestu sidije, tužioca, zamjenika tužioca, pomoćnika tužioca, advokata ili nekog drugog odgovarajućeg pravnog iskustva nakon položenog pravosudnog ispita. Mandat tužioca nije ograničen; međutim prestanak službe može nastupiti u slučaju podnošenja ostavke, navršavanja godina života za obavezan odlazak u penziju, te smjenjivanjem od vršenja službe iz opravdanog razloga.”

Član 6.

U Poglavlju V iza riječi “TUŽILACA” dodaju se riječi: “TUŽILAŠTVA BOSNE I HERCEGOVINE I”.

Član 7.


U članu 27. riječi: “tužioca i zamjenika tužioca” brišu se, a iza riječi: “Osnovni sud Brčko Distirkta i” dodaju se riječi : “tužioci, uključujući i glavnog tužioca i zamjenike glavnog tužioca, kao i zamjenike tužilaca u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, i “.

Član 8.

U članu 37. stav 1. iza riječi: “Suda Bosne i Hercegovine” dodaju se riječi: “i tužilaca Tužilaštva Bosne i Hercegovine”, a iza riječi:”dužnost sudije” dodaje se riječ “/tužioca”.

Član 9.

U Poglavlju VI, iza riječi: “ OSNOVNOG SUDA BRČKO DITRIKTA,” dodaju se riječi: “ TUŽILACA TUŽILAŠTVA BOSNE I HERCEGOVINE”.

Član 10.

U članu 58. stav 1. iza riječi:”ili zamjenika tužioca” diodaju se riječi : “ Tužilaštva Bosne i Hercegovine i”.

Član 11.

Član 61. stav 1. briše se, i zamjenjuje se novim stavom 1. koji glasi:
“ Ukoliko predsjednik suda, glavni tužilac ili tužilac Tužilaštva Brčko Distrikta smatra da su aktivnosti nekog od sudija Suda Bosne i Hercegovine, Apelacionog suda Brčko Distrikta, Osnovnog suda Brčko Distrikta, te tužioca ili zamjenika tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine ili Tužilaštva Brčko Distrikta nespojive sa njihovom sudskom ili tužilačkom funkcijom, o tome se obavještava taj sudija, tužilac ili zamjenik tužioca, a predsjednik tog suda, glavni tužilac ili tužilac Tužilaštva Brčko Distrikta predmet proslijeđuje Vijeću, koje donosi obavezujuću odluku. Sam postupak je regulisan Poslovnikom o radu Vijeća.”

Član 12.

U članu 62. stav 1. iza riječi: “ili zamjenik tužioca” dodaju se riječi “Tužilaštva Bosne i Hercegovine i “.

Član 13.

U Poglavlju IX, nakon riječi : “ ILI ZAMJENIKA TUŽIOCA” dodaju se riječi : “ TUŽILAŠTVA BOSNE I HERCEGOVINE I”.

Član 14.

U članu 63. stav 1. iza riječi : “ili zamjenika tužioca” dodaju se riječi: “Tužilaštva Bosne i Hercegovine i “.
U članu 63. stav 1. tačka 1. iza riječi: “kada sudije,“ dodaju se riječi “tužioci Tužilaštva Bosne i Hercegovine”.
U članu 63. stav 1. tačka 2. riječ “tužilac” briše se i zamjenjuje se riječima: “tužilac Tužilaštva Brčko Distrikta.”.
U članu 63. stav 3. briše se i zamjenjuje novim stavom 3. koji glasi:
“Mandat predsjednika suda, glavnog tužioca, zamjenika glavnog tužioca ili tužioca Tužilaštva Brčko Distrikta ističe nakon isteka perioda na koji je isti imenovan.”

Član 15.

U članu 64. stav 1. iza riječi : “predsjednik suda ili “ dodaju se riječi: “glavni tužilac, zamjenik glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine ili “.
U članu 64. stav 2. iza riječi “predsjednika suda “ dodaju se riječi “glavnog tužioca ili zamjenika glavnog tužioca, “ a iza riječi :”u istom sudu” dodaju se riječi:”ili Tužilaštvu”.

Član 16.

U članu 65.iza stava 1. dodaje se stav 2. koji glasi:
“Starosna dob za obavezan odlazak u penziju za tužioce Tužilaštva Bosne i Hercegovine jeste navršenih 67 godina života .”
Stav 2. člana 65. postaje “stav 3.”

Član 17.

U članu 65. iza stava 2. dodaje se novi stav 3. koji glasi:
“Dok se ne uspostavi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, član 1. ovog zakona ne primjenjuje se.”

Član 18.

U članu 68. na početku stava dodaju se riječi : “Sa izuzetkom člana 5. ovog zakona i “.

Član 19.

Član 71. ovog zakona briše se.

Član 20.

Objavljivanje i stupanje na snagu ovog zakona o izmjenama i dopunama

Ovaj zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine objavljuje se u “Službenom glasniku BiH”, “Službenim novinama Federacije BiH”, u “Službenom glasniku Republike Srpske” i “Službenom glasniku Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine” i stupa na snagu osmi dan nakon objavljivanja u “Službenom glasniku BiH”.

Broj 15/02
6. augusta 2002.godine
Sarajevo

Visoki predstavnik
Paddy Ashdown, s.r.