Na osnovu clana 370. stav 5. Carinskog zakona ("Sluzbene novine Federcije BIH", broj 2/95), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, donosi

ODLUKU O NACINU PRODAJE CARINSKE ROBE I RASPOREDU SREDSTAVA DOBIJENIH PRODAJOM TE ROBE

I

Ovom odlukom propisuje se nacin prodaje carinske robe i rasporedjivanje sredstava dobijenih prodajom te robe, i to:
1) robu koju je zeljeznicka stanica predala carinarnici kao visak,
2) robe oduzete ili predate carinarnici,
3) robe ciji su rokovi lezanja istekli,
4) robe predate carinarnici na slobodno raspolaganje,
5) privremeno uvezene ostecene robe,
6) postanske posiljke koje posiljatelj ne zeli preuzeti,
7) robe oduzete u carinskom prekrsajnom postupku.

II

Na osnovu evidencije koju vodi o robi, carinarnica sastavlja spiskove robe (po vrsti, trgovackom nazivu i kolicini) za koju su se stekli uvjeti da se izlozi prodaji, odvojenu po osnovama po kojima je predata, oduzeta ili na drugi nacin preuzeta od strane carinarnice.

III

Carinarnica osniva komisiju od tri clana za pregled, mjerenje i procjenu vrijednosti robe po sastavljenim spiskovima i za provjeru da li su se stekli uvjeti za prodaju te robe. Komisija iz stava 1. ovog clana (u daljem tekstu: Komisija) je duzna da utvrdi, da li roba navedena u spiskovima odgovara podacima iz isprava po kojima je carinarnica robu primila, oduzela ili na drugi nacin preuzela, o cemu sastavlja zapisnik. Ako Komisija utvrdi da se stanje robe u pogledu kakvoce ili kolicine ne slaze sa podacima iz navedenih isprava, duzna je to konstatirati u zapisniku. Komisija u zapisniku posebno konstatira da se stekli uvjeti, za izlaganje robe prodaji, odnosno njenom unistenju. Poslije izvrsenog pregleda, mjerenja i procjene vrijednosti robe, Komisija u odgovarajuce rubrike spiskova iz tacke II ove odluke, upisuje utvrdjenu vrijednost robe. Ako u radu Komisije ucestvuje vjestak, troskovi vjestacenja podmiruju se iz sredstava dobijenih prodajom robe.

IV

Prilikom utvrdjivanja vrijednosti robe za prodaju, Komisija uzima u obzir cijenu takve ili slicne robe na domacem trzistu, umanjenu za iznos poreza na promet proizvoda i uobicajenih troskova poslovanja u trgovini. Ako je propisima predvidjeno da prodavalac robe placa porez na promet proizvoda, u vrijednost robe je ukljucen porez na promet proizvoda.

V

Carinarnica moze, do pocetka javne prodaje, odobriti osobi na koju glasi prijevozna isprava ili vlasnika robe (osim robe oduzete u prekrsajnom postupku) da robu ocarini ili vrati u inozemstvo. Ako se roba ne proda na prvoj javnoj prodaji, carinarnica moze dozvoliti podizanje robe, u smislu stava 1. ove tacke, do pocetka naredne javne prodaje. U slucajevima iz st. 1. i 2. ove tacke, osoba koja podize robu, duzna je da plati sve troskove koje je carinarnica imala zbog drzanja, cuvanja, prijevoza i procjene robe, objavljivanja javne prodaje, kao i druge procjene troskova u vezi sa prodajom robe.

VI

Robu iz tacke I ove odluke, prodaju putem javne prodaje carinarnice, koje ovlasti direktor Carinske uprave Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Carinska uprava).

VII

Javna prodaja objavljuje se u dnevnim glasilima, najkasnije deset dana prije javne prodaje. Oglas o javnoj prodaji sadrzi: uvjete javne prodaje, podatke o vrsti, kolicini i stanju robe, pocetnu cijenu, dan, sat i mjesto odrzavanja javne prodaje, visinu i nacin polaganja kaucije za sudjelovanje u javnoj prodaji, dan, sat i mjesto na kome se moze razgledati roba koja se izlaze prodaji.

VIII

Na javnoj prodaji mogu sudjelovati fizicke i pravne osobe pod uvjetom da poloze propisanu kauciju. Carinarnica moze u uvjetima prodaje odrediti da na javnoj prodaji ne mogu sudjelovati fizicke osobe.

IX

Sudionici u javnoj prodaji duzni su, prije javne prodaje, poloziti na blagajni carinarnice kauciju od 20% od pocetne cijene robe, s tim sto taj iznos ne moze biti manji od 100 DEM.

X

Prva javna prodaja moze se odrzati samo, ako na njoj sudjelju najmanje tri ponudjaca. Ako prva javna prodaja ne uspije, zakazuje se druga javna prodaja, koja se moze odrzati, ako na njoj sudjeluju najmanje dva ponudjaca. Druga javna prodaja objavljuje se na isti nacin kao i prva, s tim sto se u oglasu mora naznaciti da je to druga javna prodaja. Javna prodaja iz st. 1. i 2. ovog clana, podrazumjeva se neuspjelom, ako se za robu ni poslije treceg poziva ne ponudi cijena veca od pocetne cijene. Ako se roba ne proda ni na drugoj javnoj prodaji, prodaja se moze izvrsiti putem prikupljanja pismenih ponuda, odnosno neposrednom pogodbom.

XI

O svakoj javnoj prodaji vodi se zapisnik u koji se unose podaci o robi, njenoj pocetnoj cijeni, ucesnicima nadmetanja, postignutoj prodajnoj cijeni i kupcu robe. Zapisnik potpisuju clanovi Komisije, kupac i prisutni ponudjac. U roku od dva dana od dana zavrsene prodaje robe, carinarnica je duzna zapisnik iz stava 2. ove tacke, istaci na oglasnoj ploci carinarnice i drzati ga najkasnije tri dana od dana isticanja, u kojem roku ucesnici javne prodaje mogu podnijeti prigovor na rad i postupak Komisije. Po podnijetom prigovoru, carinarnica donosi rjesenje u roku od tri dana od dana podnosenja prigovora.

XII

Kupac je duzan da kupoprodajnu cijenu uplati i robu preuzeme u roku od pet dana od dana izvrsene prodaje, odnosno od dana okoncanja postupka po podnijetom prigovoru. Ukoliko kupac u roku iz stava 1. ovog clana ne uplati kupoprodajnu cijenu, gubi pravo na povracanje kaucije. Polozena kaucija se knjizi kao vanredni prihod budzeta Federacije.

XIII

Izuzetno od odredaba tacke VI ove odluke, lahko kvarljivu robu, otpatke koji se javljaju u procesu oplemenjivanja privremeno uvezene robe i robu koja ima komercijalnu vrijednost samo kao sirovina ili otpadak, carinarnica moze prodati prikupljanjem ponuda ili neposredno pogodbom. Kao lahko kvarljiva roba iz stava 1. ove tacke, smatra se roba, ciji rok upotrebe istice za 45 dana, racunajuci od dana njenog oduzimanja, odnosno predaje carinarnici. Prodaja robe putem prikupljanja pismenih ponuda i neposrednom pogodbom, vrsi Komisija iz tacke III ove odluke. Prispjele zapecacene koverte od ponudjaca otvara Komisija iz stava 3. ove tacke, o cemu sastavlja zapisnik. U zapisnik se unose podaci o osobama koje su podnijele ponude, pocetnoj cijeni robe, visini podnijetih ponuda za svakog ponudjaca, postignutoj cijeni i nazivu kupaca. Kupac je osoba koja je ponudila najvisu cijenu. Kod prodaje robe putem neposredne pogodbe, Komisja za prodaju robe sastavlja zapisnik, u koji unosi podatke o robi, razloge prodaje robe neposrednom pogodbom, visinu ponudjene cijene i naziv kupca robe.

XIV

Oruzje, municija, eksplozivni proizvodi, otrovne i radioaktivne materije, predmeti umjetnicke, arheoloske ili etnografske vrijednosti, numizmaticke zbirke ili zbirke zivotinja, droga, lijekovi (za humanu i animalnu medicinu), nece se izlagati prodaji. O nacinu prodaje ili ustupanja ovih roba nadleznim organima, organizacijama ili ustanovama, odlucit ce Ministarstvo finansija. O posjedovanju ovih proizvoda, carinarnica ce odmah izvjestiti Carinsku upravu.

XV

Sredstva ostvarena prodajom robe iz tacke I ove odluke, rasporedjuju se saglasno clanu 371. Carinskog zakona.

XVI

Osnovica za obracunavanje carine i drugih dazbina, za robu iz clana 370. Carinskog zakona je postignuta prodajna cijena, umanjena za troskove iz clann 371. Carinskog zakona.

XVII

Troskovi prijevoza koji se, u smislu clana 371. stav 2. Carinskog zakona podmiruju na teret sredstava dobijenih prodajom robe, cine svi troskovi prijevoza koji terete robu, i to:
1) troskovi prijevoza robe do granice Federacije BiH, koji nisu obuhvaceni kupoprodajnom cijenom,
2) troskovi prijevoza od granice Federacije BiH, do odredista robe, i
3) troskovi prijevoza nastali u vezi sa dopremom robe do carinarnice radi njene prodaje.

XVIII

Troskovi prodaje koji se, u smislu clana 371. stav 2. Carinskog zakona, podmiruju na teret sredstava dobijenih prodajom robe, cine troskovi nastali u vezi s prodajom robe (stvarni troskovi objavljivanja oglasa o prodaji, troskovi rada komisija u vezi s prodajom robe, zakupnine poslovnih prostorija u kojima se prodaje roba i drugi troskovi nastali u vezi s prodajom robe).

XIX

Troskovi cuvanja robe iz clana 371. stav 4. Carinskog zakona cine:
1) u carinskom magazinu i carinskom stovaristu-troskovi obracunati prema iznosu propisane lezarne za vrijeme koje ne moze biti duze od 30 dana,
2) u carinskom skladistu zeljeznicko-carinskom magazinu, slobodnoj carinskoj zoni i kod organa iz clana 16. Carinskog zakona-stvarni troskovi cuvanja za vrijeme, koje ne moze biti duze od 45 dana,
3) troskovi osiguravanja skladisnog prostora za cuvanje robe.
Izuzetno od odredbe stava 1. podtacke 2. ove tacke, ako roba ostane u carinskom skladistu, zeljeznicko-carinskom magazinu, slobodnoj carinskoj zoni ili kod organa iz clana 16. Carinskog zakona i poslije obavjestavanja carinarnice da joj se roba preda iz sredstava dobijenih prodajom robe, nadoknadit ce se i ti troskovi.

XX

Ova odluka stupa na snagu danom objavljivanja u "Sluzbenim novinama Federacije BiH".
V broj 46/96
7. marta 1996. godine
Mostar

Premijer
dr Izudin Kapetanovic, v. r.