Na osnovu clana 233. stav 6. i clana 235. stav 2. Carinskog zakona ("Sluzbene novine Federacije BiH", broj 2/95), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, donosi

ODLUKU O UVJETIMA I NACINU CARINJENJA ROBE ZA KOJU NIJE PODNIJETA POTPUNA DOKUMENTACIJA I U SLUCAJEVIMA KAD SE NE PODNOSI CARINSKA DEKLARACIJA

I

Ovom odlukom propisuje se uvjeti i nacin carinjenja robe za koju nije podnesena potpuna dokumentacija, kao i drugi slucajevi, osim onih iz clana 235. stav 1. Carinskog zakona, u kojima se ne podnosi carnska deklaracija.

II

Uvezena roba moze se podici iz carinarnice bez potpune dokumentacije, i to:
1) televizijski filmovi, ciji se pocetak emitiranja veze za programsku shemu na rok koji je kraci od dva mjeseca;
2) dijelovi za hitni oporavak osnovnih sredstava u eksploataciji;
3) radioaktivni izotopi, vakcine i lijekovi koji se cuvaju pod posebnim uvjetima, ili se odmah upotrebljavaju;
4) aparati, uredjaji i instrumenti koji sluze hitnim medicinskim intervencijama;
5) knjige, casopisi i novine;
6) magnetske ili druge trake za elektronske racunare kao nosioci razmjene informacija;
7) roba koja se besplatno i sa placanjem prima iz inozemstva, ako je namijenjena otklanjanju posljedica prouzrokovanih elementarnim nepogodama;
8) dijelovi za hitne popravke zrakoplova koji saobracaju sa inozemstvom;
9) reprodukcijski materijal (sirovine, dijelovi za ugradnju prilikom izrade novih proizvoda i potrosni materijal), prijeko potreban za proces proizvodnje, osim reprodukcionog materijala koji se uvozi po osnovu kontingenta i dozvole, ukoliko nije pribavljeno odobrenje o kontingentu, odnosno dozvola Ministarstva trgovine.

III

U slucajevima iz tacke II ove odluke, roba se podize iz carinarnice na osnovu pismene izjave carinskog obveznika u koje se unose podaci o vrsti, kolicini, kakvoci, vrijednosti robe, tarifnom stavu Carinske tarife u svrsi uvoza, a poslije uplate privremeno obracunatog iznosa carine i drugih uvoznih dazbina.

IV

Uvozna carinska deklaracija sa potrebnom dokumentacijom za robu iz tacke 1. ove odluke podnosi se u roku od 45 dana od dana podizanja robe ispod carinskog nadzora.

V

Iznos naplacen u smislu tacke III ove odluke, knjizi se kao redovan prihod. Poslije zavrsenog postupka po podnesenoj uvoznoj carinskoj deklaraciji, carinarnica po sluzbenoj duznosti vraca razliku carine i drugih uvoznih dazbina, ako je iznos po konacnom obracunu manji, odnosno naplacuje razliku, ako je iznos po konacnom obracunu veci.

VI

Izuzetno od odredbi tac. III i V ove odluke, ako se uvozi roba za koju se po vazecim propisima ne placaju carina i druge uvozne dazbine i ako se u momentu uvoza ne moze utvrditi vrijednost te robe, a carinski obveznik u momentu preuzimanja robe nije u mogucnosti da podnese carinarnici odgovarajuce dokaze, carinski obveznik daje carinarnici garanciju. Kao garancija, u smislu prethodnog stava, moze se dati garancija banke, cek mjenica ili koja druga isprava, koja bi mogla posluziti kao osiguranje za naplatu carine i drugih uvoznih dazbina. Data garancija vraca se carinskom obvezniku poslije izvrsenog postupka carinjenja. Podnosilac dekleracije koji je podnio generalnu garanciju iz tacke 1. Odluke o uvjetima za podizanje robe ispod carinskog nadzora prije naplate carine i drugih opterecenja pri uvozu robe ne podnosi garanciju iz stava 1. ove tacke.

VII

Ako carinski obveznik ne podnese uvoznu carinsku deklaraciju u propisanom roku, carinarnica ce po sluzbenoj duznosti pokrenuti postupak za naplatu carine i drugih uvoznih dazbina.

VIII

Carnska deklaracija se ne podnosi:
1) u slucajevima propisanim clanom 235. Carinskog zakona;
2) za licni prtljag putnika, dat na prijevoz drugim prijevoznim sredstavima, postom ili na drugi nacin;
3) za reklamni materijal i uzorke koji se salju u inozemstvo do ukupne vrijednosti od 50 DEM;
4) za robu namijenjenu lijecenju lica oboljelih od raka, koja primaju drustva za borbu protiv raka.

IX

Ako se privremeno uvoze strani brodovi radi remonta (opravke) u domacem brodogradilistu, carinarnica moze bez potpune dokumentacije odobriti uplovljenje broda u brodogradilis te i pocetak radova na remontu, odnosno isplovljenje broda poslije izvrsenog remonta. U slucaju iz stava 1. ove tacke, carinski obveznik daje pismenu izjavu sa podacima o brodu i svrsi privremenog uvoza, a poslije zavrsenog remonta-specifikaciju izvrsenih radova. Uvozna, odnosno izvozna carinska deklaracija podnosi se u roku od 30 dana od dana pocetka, odnosno zavrsetka remonta broda. Na nacin propisan odredbama ove tacke, postupa se i u slucaju privremenog uvoza zrakoplova radi opravke.

X

Deklaracija za izvozno carinjenje goriva preostalog poslije probne voznje broda koji se isporucuju inozemnom naruciocu, moze se podnijeti u roku od 30 dana od dana prelaska broda preko carinske crte.

XI

Ovlascuje se direktor Carinske uprave Federacije BiH da i u drugim slucajevima, moze odobriti podizanje robe iz carinarnice bez potpune dokumentacije, ako za to postoje opravdani razlozi.

XII

Odredbe tac. II, III, IV i X ove odluke, shodno ce se primjenjivati pri izvozu robe.

XIII

Evidenciju o uvozu robe iz tacke II ove odluke, vodi carinarnica, iz tacke XI ove odluke Carinske uprava Federacije BiH.

XIV

Ova odluka stupa na snagu danom objave u "Sluzbenim novinama Federacije BiH".
V broj 53/96
7. marta 1996. godine
Mostar

Premijer
dr Izudin Kapetanovic, v. r.