Sarajevo, 25. septembar/rujan

KREDIT ZA PRILAGOĐAVANJE POSLOVNOM OKRUŽENJU

Direktor Ureda Svjestke banke u BiH Joseph Ingram sa saradnicima, danas su u razgovoru sa premijerom Federacije BiH Alijom Behmenom i njegovim zamjenikom i ministrom finansija NikolomGrabovcem,prezentirali osnovne elemente kredita za prilagođavanje poslovnom okruženju za koji se trenutno vrše opsežne pripreme.

Visina kredita je 40 miliona USA dolara uz mogućnost povećanja ove brojke.Prve dvije tranše bi se istovremeno prebacije u oba entiteta a treća će tranša biti uslovljena napretkom u ispunjavanju uvjeta svakog entiteta posebno.

U akcionom planu na pripremi za ovaj kredit potrebno je napravioti registar preduzeća za cijelu BiH kao i uravnotežene zakone u oba entiteta kao što su zakon o preduzećima,zakon o upisu u sudski registar,i zakon o bankrotu i likvidaciji preduzeća.

Pravljennje registra preduzeća će finansirati Velika Britanija a njemački GTZ će izdvojiti sredstva za pripremu zakonske regulative.Ako se sve potrebne predradnje izvrše u predviđenom vremenskom roku, ovaj bi kredit mogao biti odobren u martu sljedeće godine.